Izolačné materiály pre biostavby
Heraklitové dosky poznajú stavbári viac ako 75 rokov ako vynikajúci tepelnoizolačný materiál pre betónové konštrukcie. Vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam, ktoré vychádzajú zo základnej suroviny (dosky sú vyrábané z drevenej vlny a cementu), nachádzajú uplatnenie aj ako stavebný materiál pre výstavbu obytných domov aj v oblastiach s extrémnymi klimatickými podmienkami v tropickom podnebí, kde musia odolávať hlodavcom, hubám a plesniam a nebezpečnému drevokaznému hmyzu - termitom.
Okrem tepelnoizolačnej schopnosti, odolnosti voči biologickým škodcom, je veľmi významná ich zdravotná bezchybnosť, schopnosť pohlcovať zvuk a hlavne - odolnosť voči ohňu. Na Slovensku sa vyrábajú v Krupine už viac ako 35 rokov pod názvom Krupinit.
Inovácia priniesla nové druhy dosiek
Vyššie nároky na tepelnoizolačné parametre stavieb si vyžiadali vývoj nových druhov tepelnoizolačných dosiek. Spojením výborných tepelných izolantov, penového polystyrénu alebo minerálnej vlny s drevocementovou doskou vznikli materiály s väčšími tepelnoizolačnými parametrami a výbornými vlastnosťami drevocementových dosiek.
Aj nové druhy dosiek však využívajú všetky vynikajúce charakteristické vlastnosti klasických dosiek. Pórovitá štruktúra vytvorená zlisovaním drevitej vlny, ktorá sa v miešačkách obalí cementom, zabezpečuje dokonalé spojenie (priľnavosť) s monolitickými betónovými konštrukciami. Zároveň tvorí výborný podklad pod všetky typy omietok.
Veľmi dobrá spracovateľnosť dosiek (rezanie klasickou pílou) umožňuje vytvoriť z nich všetky tvary tepelnoizolačnej ochrany stavebných tepelných mostov. Pórovitá štruktúra zároveň zlepšuje pohltivosť zvuku, a tak konečná stavebná konštrukcia má veľmi prijateľné akustické vlastnosti.
Zdravotne bezchybné zložky - drevo a cement, umožňujú použiteľnosť týchto dosiek z hľadiska hygienického v akomkoľvek prostredí. Pritom odolávajú aj biologickým škodcom, drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam. Nakoľko výrobný proces týchto materiálov je energeticky nenáročný a nevznikajú pri ňom škodlivé odpady a ani likvidácia samotných dosiek nezaťažuje životné prostredie, sú tieto výrobky hodnotené ako veľmi ekologické.
Výrobný sortiment
Kombidosky sú viacvrstvové dosky z penového polystyrénu a Krupinitu.
Vyrábajú sa vo formáte 500 x 2000 mm v hrúbkach 25, 35, 50, 75 a 100 mm.
Používajú sa hlavne na tepelné a zvukové izolácie:
- betónových častí stavieb
- obvodových stien do výšky 22,5 m
- podláh, stropov, striech
Krupizol je sendvičová doska vyrobená z tepelnoizolačnej minerálnej vlny a Krupinitu.
Nakoľko je zložený z nehorľavých látok, dosky je možné použiť aj v priestoroch so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom, napríklad na izoláciu stropov veľkokapacitných garáží, alebo aj na zateplenie fasád bez obmedzenia výšky.
Nová, vyššia kvalita
Zavedenie špičkovej technológie v roku 2001 umožnilo vyrábať dosky s drevocementovými vrstvami hrúbky 5 mm, čím sa zmenšila hmotnosť dosiek a zvýšil sa ich tepelný odpor.
Tieto dosky majú označenie KOMBIDOSKA-2 (dvojvrstvová).
Zvýšenie ohybovej pevnosti dosiek sa dosiahlo nanesením druhej krycej drevocementovej vrstvy. Takáto sendvičová doska má označenie KOMBIDOSKA-3 (trojvrstvová).
Najnovšími inováciami vznikli dosky:
KRUPIZOL-K: doska s kolmou orientáciou vlákien minerálnej vlny na plochu dosky, s menšou hmotnosťou. Obr.6
KRUPIZOL-3: trojvrstvová doska s jadrom z minerálnej vlny, obojstranne pokrytom drevocementovými vrstvami, veľmi pevná v ohybe.
Výrobné rozmery dosiek sú: 500 x 2000 mm, v hrúbkach 50, 75 a 100 mm. Obr. 7
Použitie tepelnoizolačných dosiek
Betónové časti stavieb
Už najstaršie dosky KRUPINIT boli a sú prevažne používané na izoláciu betónových častí stavieb proti vzniku tepelných mostov. Drsný priľnavý povrch týchto dosiek ako aj ich pevnosť umožňuje ich jednoduché použitie systémom strateného debnenia, keď po vložení dosiek do debnenia a ich zaliatí betónom ostanú po vytvrdnutí betónu prilepené o betónovú konštrukciu, pritom opačná strana tvorí ideálny podklad pre omietanie.
Na tento účel sa v súčasnosti využívajú aj Kombidosky, ktoré majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Dvojvrstvové sa ukladajú polystyrénom smerom k betónu, je preto potrebné upevniť ich plastovými príchytkami. Vhodnejšie sú trojvrstvové Kombidosky-3, pretože sú veľmi pevné a obojstranne drsné, takže dobre priľnú k betónu a výborne sa omietajú. Ich pevnosť v ohybe umožňuje debniť len na okrajoch dosiek.
Obytné podkrovia
Pre využitie podkrovného priestoru na bývanie je potrebné dobre tepelne izolovať strechu. Je potrebné dosiahnuť tepelný odpor R = 5 (m2.K/W), čo je v prípade dostatočnej výšky krokiev možné vyplnením priestoru medzi krokvami minerálnou vlnou. Drevená konštrukcia má však 4- krát horšie tepelnoizolačné parametre a jej plocha je 15 až 20 % plochy strechy. Je preto potrebné tepelne izolovať aj krokvy drevenej konštrukcie. Na tento účel je veľmi vhodné použiť KOMBIDOSKY alebo KRUPINIT s dobrou požiarnou odolnosťou.
Montáž týchto dosiek pomocou skrutiek a plastových podložiek je veľmi jednoduchá, nakoľko sú ľahké, pevné a dobre opracovateľné bežným náradím na drevo. Nanesenie omietky je jednoduché a spoľahlivé.
Drevocementové dosky sú nehorľavé a okrem tepelnej izolácie zabezpečujú aj zvukovú izoláciu a akumuláciu tepla, čo je v tejto časti stavby veľmi potrebné. Doskami je možné viesť inštalačné vedenia, pre ktoré sa ľahko zhotovujú drážky i otvory. Okrem nehorľavosti je významná vlastnosť aj ich odolnosť proti drevokaznému hmyzu a hlodavcom, ako aj zdravotná bezchybnosť.
Obvodové steny
Na tepelnú izoláciu obvodových stien budov sú určené KOMBIDOSKY-2 alebo KRUPIZOL,
hrúbok prevažne nad 75 mm. Ich tepelný odpor je vhodný na zateplenie bežných stavieb. Pevný povrch týchto dosiek zjednodušuje a zlacňuje montáž, nakoľko tieto dosky sa nemusia o podklad lepiť, ale pripevňujú sa len mechanicky tanierovými príchytkami.
Nanášanie omietok na tieto dosky je bezproblémové aj bez použitia lepiacich hmôt, čo zlepšuje difúzne vlastnosti izolácie a zároveň šetrí finančné prostriedky. Schopnosť drevocementovej vrstvy uniesť aj omietky väčších hrúbok zabezpečuje mechanickú aj protipožiarnu ochranu polystyrénu v Kombidoskách a zároveň jeho ochranu proti prehriatiu slnečným žiarením pri použití tmavších farieb povrchových úprav južne orientovaných stien.
Stropy pivníc a garáží
Odstránenie nedostatočnej tepelnej a zvukovej izolácie podláh prízemných bytov nad pivničnými priestormi je najjednoduchšie Kombidoskami alebo Krupizolom zo strany pivníc. Jednoduchá montáž tanierovými príchytkami bez lepenia o strop umožňuje urobiť toto zateplenie veľmi rýchlo a lacno. Nakoľko je povrch dosiek nehorľavý, dosky sa nemusia omietať, stačí ich farebne upraviť. Takýto povrch pohlcuje hluk a zároveň esteticky dotvára pivničný priestor. (obr. 3)
V súčasnosti sa táto aplikácia využíva aj pri výstavbe veľkokapacitných garáží ako jedno z protipožiarnych opatrení.
Akustické obklady stropov a stien
V miestnostiach, kde je potrebné zlepšiť akustiku, možno vhodne použiť neomietnuté drevocementové dosky ako obkladové dosky stropu alebo obvodových stien. Ich otvorená pórovitá štruktúra povrchu dobre pohlcuje zvuk. Farebnou úpravou týchto dosiek možno dosiahnuť aj veľmi zaujímavý, esteticky príťažlivý vzhľad.
Iné použitie
Okrem spomenutých aplikácií použitia drevocementových dosiek je možné ich veľmi výhodné využitie pri izolácii stropov nezateplených striech.
Na dosiahnutie potrebného veľkého tepelného odporu R = 4,5 m2 .K/W je najjednoduchšie a najlacnejšie použiť penový polystyrén a dosky Krupinitu pripevneného na konštrukciu krovu alebo voľne položené dosky polystyrénu. Položené na stropnú konštrukciu pokryté doskami Krupinit sú takto chránené proti ohňu a mechanickému poškodeniu.
Na izoláciu podláh používame Kombidosky 50/30, ktorých pevnosť umožňuje rozložiť miestne tlakové namáhanie, a tak zabezpečiť únosnosť podlahy. V prípade realizácie podlahového kúrenia chráni Krupinit pred prehriatím polystyrénu a zabezpečuje spoľahlivé upevňovanie vykurovacieho potrubia alebo káblov.
Bytové priečky
Malá hmotnosť dosiek a ich dostatočná pevnosť a zvuková pohltivosť umožňuje ich použitie na stavbu ľahkých stien a priečok, kde spolu s tehlovou stenou vytvárajú sendvičovú stenu s výbornými zvukovoizolačnými vlastnosťami.
Rohože Isol Kenaf
Sú prírodné ekologické materiály s certifikátom ANAB-ICEA, vyrobené lisovaním rastlinných vlákien za tepla, bez použitia lepidiel a iných chemických prísad.
KENAF (Hibicus Cannabicus) je rastlina príbuzná konope. Neobsahuje však návykovú látku THC. Používal sa už 2800 rokov pred Kristom. Rastlina bola veľmi obľúbená pre ľahkú spracovateľnosť pri výrobe lán a tkanín. Kenaf sa pestuje v Taliansku v Pádskej nížine. Seje sa v marci a zberá sa až začiatkom novembra. Pri pestovaní na plantážach si rastlinstvo nevyžaduje zvláštnu starostlivosť ani použitie pesticídov, má priaznivý dopad na pôdu tým, že ju zbavuje buriny.
Pri spracovaní sa z vlákna vyrábajú plste a rohože na tepelnú a zvukovú izoláciu budov. Hotové panely sú odolné voči hmyzu, mikroorganizmom, vlákno nehnije, nezapácha. Je paropriepustné, ale necitlivé na vlhkosť, a preto sa pri tepelnej izolácii z interiérovej strany nemusí používať parozábrana. Pri práci "nepichá" ako iné izolačné materiály. Ide o nehorľavý materiál v triede B2, tepelnoizolačné hodnoty ??? = 0,036 (ISO 8301 - 1991). Rozmery platní z plsti 1,4 x 0,6 m a rohože 2 x 0,6 m. Výrobné hrúbky sú 30, 40, 50, 60, 80, 100, 120 mm. Rohože Isol Kenaf sú typickými predstaviteľmi materiálov pre biostavby.
Modifikácie dosiek Krupinit pre nízkoenergetické stavby
Nový stavebný systém vyvinutý na Slovensku s označením HIPS (Hyper Izolačný Panelový Systém) dosahuje dvojnásobne väčšie tepelnoizolačné parametre obvodových stien ako klasické technológie. Jeho základom je drevocementová doska Krupinit. Vyrábajú sa z nej panely rozmerov hrúbky 30 cm, šírky 50 cm a výšky 268 cm. Panel váži 70 kg, preto je to technológia veľmi príjemná pre prach na stavbe.
Dosky Krupinit hrúbky 50 mm tvoria vonkajší obal polystyrénového jadra, zabezpečujú pevnosť panelov a ochranu proti ohňu a mechanickému poškodeniu. Ich pórovitá štruktúra dobre pohlcuje zvuk a poskytuje výborný podklad na nanášanie omietok väčších hrúbok. Jadro panelu z expandovaného polystyrénu hrúbky 200 mm je výborným tepelným izolantom. Spojením týchto materiálov vznikol ľahký panel s vynikajúcimi vlastnosťami, ktoré umožňujú použiť ich pri stavbe náročných stavieb z hľadiska energetického, ako aj z hľadiska mechanickej odolnosti, ochrane proti hluku a požiarnej bezpečnosti. Panely sú vhodné i z hľadiska hygieny, ochrany zdravia, životného prostredia ako aj dlhej životnosti.
Obchodné označenie panelu je OPS 300
Panely dosahujú pozoruhodné parametre:
Tepelný odpor Rmin. = 6,0 m2.K /W je 2-krát väčšia hodnota, ako je stanovená normou.
Požiarna odolnosť 120 minút 4-násobne prevyšuje minimálnu hodnotu 30 minút.
Vzduchová nepriezvučnosť 44 dB je blízko maxima určeného intervalu 30 až 45 dB.
Odolnosť proti nárazu - náraz mäkkým i tvrdým telesom spĺňa podmienky európskych noriem.
Panely sú bez nebezpečných chemických látok - zdravotne aj environmentálne bezchybné.
Použitie panelov OPS 300
Panely OPS 300 sa používajú na stavbu obvodových stien rodinných domov a bytových domov i občianskych stavieb do výšky dvoch podlaží. Na ich povrchovú úpravu sa v interiéri používajú sadrokartónové dosky hrúbky 12,5 mm a na strane exteriéru minerálne omietky hrúbky 15 mm. Výstavba obvodových stien suchým procesom z panelov OPS 300 umožňuje skrátiť dobu výstavby, zároveň umožňuje realizovať výstavbu aj v podmienkach, kde sa klasické mokré procesy neodporúčajú.
Systém HIPS je stavebný systém, ktorý využíva na stavbu obvodových stien stenové panely OPS 300 spolu s drevenými hranolmi KVH prierezu 95 x 80 mm, ktoré zabezpečujú nosnosť stien. Hranoly sa pri montáži integrujú do drážok panelov a spájajú sa s nimi pomocou PUR peny. PUR penou sa spájajú panely s podlahou aj navzájom nanesením na vztyčné plochy. Drevené nosníky sa o podklad upevňujú oceľovými kotvami, skrutkami a kovaním.
Spojenie stropu a steny sa zabezpečuje vzájomným prepojením drevených stĺpov s drevenou pomúrnicou pomocou skrutiek a oceľových platničiek. Navyše použitie panelov štandardnej šírky 50 cm umožňuje ešte dostatočnú variabilitu oproti celostenovým panelovým systémom. To vytvára predpoklad prispôsobenia tohto stavebného systému prakticky akémukoľvek projektovému riešeniu stavby.
Použitie nášho stavebného systému v spojení s vhodne zvoleným spôsobom vykurovania a núteného vetrania umožňuje realizovať stavby, ktoré sú zaradené v energetickej triede "A" - nízkoenergetické až pasívne domy. Cena stavby sa odvíja od individuálnych požiadaviek investora, použitých materiálových a technických riešení v ostatných etapách stavby. Po overení na 45 stavbách v Sládkovičove sa dá povedať, že priemerná orientačná cena jednopodlažného domu typu bungalov je cca 19 - 23 000 Sk bez DPH za 1 m2 zastavanej plochy. Takéto stavby majú vysokú úžitkovú hodnotu a zachovávajú si aj priaznivú trhovú cenu. Ich prednosti budú veľmi zvýraznené pri uplatňovaní Zákona č. 555/2005 o energetickej hospodárnosti budov, účinného od 1. 1. 2008.
OP-TIM
Ing. Marián Kružliak
OP-TIM, spol. s r. o., Priemyselná 936/3, 963 01 Krupina
Tel.: 045/5511 571, fax: 045/5511 347
optim@op-tim.sk, www.op-tim.sk